Vi använder cookies på webbplatsen för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt. Mer info.

Stäng
Sök Meny
Du är här:
Mitt bland stjärnorna

Mitt bland stjärnorna

11-13 maj avslutar Balettakademien vårterminen med sin traditionsenliga dansföreställning med över 1000 dansare på scenen! Föreställningarna spelas på Idunteatern och biljetterna köps via ticketmaster.se

Obs!! Se till att ni köper biljett till rätt föreställning, nedan finns en förteckning över vilka grupper som deltar i vilken föreställning. Observera att biljetterna ej är ombokningsbara.

Dansare samlas 15 minuter innan utsatt tid! 

 

Fredag 19:00

https://www.ticketmaster.se/event/505173 

 

Nummer

 

Grupp/Lärare

 

Reptid

1.Vintergatan

Jazz 13-17 år, Frida 

Kl 14.45-15.00

2.Kikare

Jazz/show 07-08, Frida

Kl 15.00-15.10

3.Stjärnor

JDL2 Grupp 2, Lisa & Maria

Kl 15.10-15.20

4.Norrsken

Femvibe 13-16 F2, Victoria

Kl 15.20-15.30

5.Rymdbas

Hiphop 13-16 F1, Victoria+Marianne

Kl 15.40-15.50

6.Avsked

Balett 05-06 F, Lisa

Kl 15.50-16.00

7.Gravitation

Streetschool, Victoria

Kl 16.00-16.10

8.Solen

Femvibe 13-16, Frida+Kajsa N

Kl 16.10-16.20

9.Planet

JDL1, Sandra+Lisa

Kl 16.20-16.30

10.Alien

BAUD, Tove+Maria

Kl 16.30-16.40

11.Supernova

Femvibe 16+ F2, Victoria

Kl 16.40-16.50

12.Svarthål

Hiphop 16+ F & A, Victoria

Kl 16.50-17.00

13.Astronauter

Dansmix jazz/show 2011+jazz/show 2011+Balett 2010, Lisa

Kl 17.00-17.10

Finalrep

Alla dansare på plats kl 16.50!

Kl 17.10-17.20

Genrep

 

Kl 17.20-18.30

Föreställning

 

Kl 19.00-20.10

 

 

 

Lördag 12:00

https://www.ticketmaster.se/event/505177

 

Nummer

 

Grupp/Lärare

 

Reptid

1.Vintergatan

Jazz 13-16 F2, Tove

Kl 8.00-8.10

2.Kikare

Hiphop 07-08, Stina

Kl 8.10-8.20

3.Stjärnor

Jazzshow 08 F, Kajsa J

Kl 8.20-8.30

4.Norrsken

Jazz/show 05-06+Jazz/show 06 F, Viktoria K+Kajsa J

Kl 8.30-8.40

5.Rymdbas

Jazz/show 07-08, Sandra

Kl 8.40-8.50

6.Avsked

JDL3 Jazz, Sandra

Kl 8.50-9.00

7.Gravitation

Modernt 16+ F2, Tove

Kl 9.00-9.10

8.Solen

Jazz/show 09 F, Linnea

Kl 9.10-9.20

9.Planet

Jazz vuxna F, Sandra

Kl 9.20-9.30

10.Alien

BAUD, Maria+Tove

Inget rep 

11.Supernova

Jazz 13-14 F, Viktoria K

Kl 9.30-9.40

12.Svarthål

Modernt/lyriskt 13-16 F, Tove

Kl 9.40-9.50

13.Astronauter

Dansmix jazz/show 2011+jazz/show 2010+

Jazz/show 2010-2011, Frida

Kl 9.50-10.00

Finalrep

Alla dansare på plats kl 9.40!

Kl 10.00-10.10

Genrep

 

Kl 10.20-11.30

Föreställning

 

Kl 12.00-13.10

 

 

Lördag 18:00

https://www.ticketmaster.se/event/505179

 

Nummer

 

Grupp/Lärare

 

Reptid

1.Vintergatan

Jazz 05-06 F, Frida

Kl 14.14.10

2.Kikare

Jazz/show 09, Frida

Kl 14.10-14.20

3.Stjärnor

Musikal 04-06, Kajsa N

Kl 14.20-14.30

4.Norrsken

Femvibe 16+ F1, Victoria

Kl 14.30-14.40

5.Rymdbas

Hiphop 13-16 F2, Victoria 

Kl 14.40-14.50

6.Avsked

Modernt 05-07, Frida

Kl 14.50-15.00

7.Gravitation

Streetschool

Inget rep

8.Solen

Femvibe 16+ N2, Kajsa N

Kl 15.00-15.10

9.Planet

Hiphop 05-06f, Viktoria K

Kl 15.10-15.20

10.Alien

BAUD, Maria+Tove

Inget rep

11.Supernova

Femvibe 16+ A, Victoria

Kl 15.20-15.30

12.Svarthål

Hiphop 16+ F & A, Victoria

Inget rep

13.Astronauter

Dansmix jazz/show 2011+Jazz/show 2010, Linnea

Kl 15.40-15.50

Finalrep

Alla dansare på plats 15.30!

Kl 15.50-16.00

Genrep

 

Kl 16.20-17.30

Föreställning

 

Kl 18.00-19.10

 

 

 

Söndag 12:00 

https://www.ticketmaster.se/event/505221

 

Nummer

 

Grupp/Lärare

 

Reptid

1.Vintergatan

Jazz/show 07-08, Viktoria K

Kl 8.00-8.10

2.Kikare

Jazz/show 08-09, Sandra

Kl 8.10-8.20

3.Stjärnor

Jazz/show 06 F, Filippa

Kl 8.20-8.30

4.Norrsken

Balett 08-09+Preparanden 2 Balett, Jasmin+Tove

Kl 8.30-8.40

5.Rymdbas

Jazz 16+ F1 F2, Sandra

Kl 8.40-8.50

6.Avsked

Preparanden 1 Jazz, Sandra

Kl 8.50-9.00

7.Gravitation

Hiphop 13-16, Jasmin

Kl 9.00-9.10

8.Solen

Balett 13-16, Emelie

Kl 9.10-9.20

9.Planet

Jazz/show 07-08, Filippa

Kl 9.20-9.30

10.Alien

BAUD Maria+Tove

Inget rep

11.Supernova

Jazz/show 05F, Filippa

Kl 9.30-9.40

12.Svarthål

Femvibe 13-16 N2, Vendela

Kl 9.40-9.50

13.Astronauter

Dansmix hiphop 2010-2011+Balett 2011, Jasmin

Kl 9.50-10.00

Finalrep

Alla dansare på plats 9.40!

Kl 10.00-10.10

Genrep

 

Kl 10.20-11.30

Föreställning

 

Kl 12.00-13.10

 

 

Söndag 18:00

https://www.ticketmaster.se/event/505223

 

Nummer

 

Grupp/Lärare

 

Reptid

1.Vintergatan

Balett 09+Jazz/show 09, Olivia

Kl 14.10-14.20

2.Kikare

Breaking 13+, Shemir

Kl 14.20-14.30

3.Stjärnor

JDL2 Grupp 1, Lisa+Maria

Kl 14.30-14.40

4.Norrsken

Jazz/show 07-08+Jazz/show 05-06, Olivia

Kl 14.40-14.50

5.Rymdbas

Jazz 16+ F1 F2, Sandra

Inget rep

6.Avsked

Preparanden 1 Jazz, Sandra

Inget rep

7.Gravitation

Hiphop 06-07+Hiphop 05-06, Jasmin

Kl 14.50-15.00

8.Astronauter

Danskul äldre, Sandra

Kl 15.00-15.10

9.Planet

Jazz 13-16 F1, Sandra

Kl 15.10-15.20

10.Alien

Hiphop 08-09+Hiphop 08-09, Jasmin

Kl 15.20-15.30

11.Supernova

Femvibe 13-16 F1, Olivia

Kl 15.30-15.40

12.Svarthål

Preparanden 2 Jazz, Maria

Kl 15.40-15.50

13.Astronauter

Dansmix jazz/show 2010+hiphop 2010-2011, Jasmin

Kl 15.40-15.50

Finalrep

Alla dansare på plats 15.30!

Kl 15.50-16.00

Genrep

 

Kl 16.20-17.30

Föreställning

 

Kl 18.00-19.10

Föreställningar

Toggle module

Våra bilder

Toggle module
Våra bilder

Våra filmer

Toggle module
Toggle module
Instagram
Toggle module

Våra partners

Toggle module

Balettakademien GöteborgBalettakademien StockholmMusikalakademienNorrlandsoperan